2014 Mt Baw Baw Alpine Resort Classic: Results

Update On Chris Horner
April 12, 2014
Henderson & McConnell Strong In 2014 World Cup Season Opener
April 14, 2014

2014 Mt Baw Baw Alpine Resort Classic: Results

Budget Forklifts Brodie Talbot has taken out the 2014 Mt Baw Baw Alpine Resort Classic ahead of Mark O’Brien and Matt Clark. In women’s A Grade, an ecstatic Lizzie Williams won by over four minutes.

Result: A Grade

1.50Brodie Talbot (Macarthur Collegians)3h21:37
2.35Mark O’BRIEN (Avanti Racing Team)+26
3.1Matthew Clark (Wangaratta)+55
4.36Chris Hamilton (Avanti Racing Team)+1:00
5.37Mitchell Lovelock-Fay (Avanti Racing Team)+1:21
6.38Lucas Hamilton (Jayco/John West/VIS)+2:03
7.39Freddy Ovett (Jayco/John West/VIS)+2:09
8.65Scott BRADBURN (Lidcombe Auburn)+2:34
9.57Josh Berry (Lidcombe Auburn)+2:55
10.66Tom Kaesler (Kilkenny)+3:18
11.40Ryan Cavanagh (Jayco/John West/VIS)+4:01
12.54Rowan Dever (CharterMason Giant Racing)+4:01
13.2Jason Spencer (African Wildlife Safaris Cycling Team)+5:16
14.129Mitch NEUMANN (Hamilton Pine River Wheelers)+5:21
15.21Tom Leaper (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)+7:01
16.34Jack Haig (Avanti Racing Team)+7:14
17.55Stuart Smith (Leongatha)+7:41
18.13Nicholas Katsonis (CharterMason Giant Racing)+7:55
19.27Alistair Crameri (Essendon Skoda Cycling Team)+8:23
20.16Angus Lyons (ParkTrent Men’s Team)+8:31
21.18Cyrus MONK (ParkTrent Men’s Team)+9:08
22.4Jeremy Cameron (African Wildlife Safaris Cycling Team)+9:25
23.33Luke Fetch (Avanti Racing Team)+9:35
24.12Sam Crome (CharterMason Giant Racing)+9:35
25.17Jayden COOPER (ParkTrent Men’s Team)+11:43
26.51David RANSOM (Sunbury)+13:04
27.22Trent Morey (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)+14:21
28.7Fergus Sully (Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team)+15:11
29.52Todd Buschkuehl (Mornington)+16:19
30.9Patrick Drapac (Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team)+16:40
31.28Mark Kelly (Essendon Skoda Cycling Team)+19:41
32.11Drew MOREY (Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team)+21:16
33.61Lewis RATTRAY (Brunswick)+21:16
34.8Damion Drapac (Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team)+22:12
35.58Shaun KRAWITZ (St Kilda)+23:34
36.23Matt Boys (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)+25:25
37.47Sam FUHRMEISTER (RACE p/b Feelgood Fitness)+25:28
38.46Aidan BOWE (RACE p/b Feelgood Fitness)+27:39
39.31Dylan Lindsey (Anchor Point South Coast Cycling Team)+28:16
40.24Mitchell Barry (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)+29:52
41.30Clive Silcock (Anchor Point South Coast Cycling Team)+30:42
42.29Allan Satchell (Anchor Point South Coast Cycling Team)+34:27
43.62David Parker (ANU Cycling)+34:42
44.95Lauchlan STEWART (Ararat & District)+35:23
45.6Kyle Thompson (African Wildlife Safaris Cycling Team)+40:56
46.32Todd Satchell (Anchor Point South Coast Cycling Team)+44:32
47.59David MCLEAN (Bairnsdale)+45:40
48.56Patrick BURT (Hawthorn)+46:11
49.48Lachlan JONES (RACE p/b Feelgood Fitness)+51:02
50.25Marc Wilson (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)+1h15:26
dnf3Nathan Elliott (African Wildlife Safaris Cycling Team)
dnf5Shaun O’CALLAGHAN (African Wildlife Safaris Cycling Team)
dnf14Conor Murtagh (CharterMason Giant Racing)
dnf15Jacob Restall (CharterMason Giant Racing)
dnf45Kyle LIERICH (RACE p/b Feelgood Fitness)
dnf49Robert OAKENFULL (RACE p/b Feelgood Fitness)
dnf63Munro Boydell (Carnegie Caulfield)
dnf67Liam Hill (Carnegie Caulfield)
dns10Angus Morton (Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team)
dns19Benjamin ANDREWS (ParkTrent Men’s Team)
dns20Nicholas WHITE (ParkTrent Men’s Team)
dns26Liam White (Essendon Skoda Cycling Team)
dns53Brendan Canty (Hawthorn)
dns64Joel Strachan (Hawthorn)
  • Average speed of the winner: 30.7 km/h
  • Number of starters: 58
  • Riders abandoning the race: 8

Result: B Grade

1.125Scott THOMPSON (Nowra Velo)3h47:53
2.117Scott GIGANTE (Brunswick)+1:12
3.122Sean CARRUTHERS (Carnegie Caulfield)+1:16
4.139Francis ENNIS (Hawthorn)+2:59
5.131Samuel BARNDEN (Mildura-Coomealla)+4:02
6.120Steven PAYNE (Preston)+6:19
7.128Michael Thomas (Canberra)+6:55
8.126Ned VOLK (Bendigo & District)+7:50
9.191Christopher FULLER (St Kilda)+9:57
10.118Adrian D’ALFONSO (Brunswick)+10:38
11.115Brendan WASHINGTON (Albury-Wodonga)+12:31
12.124Tristan KENNEDY (Melbourne University)+14:16
13.133Harry SCOTT (St Kilda)+16:05
14.138Cameron ALLAN (Uni Cycle)+16:15
15.116Zander HITCHCOCK (Carnegie Caulfield)+21:53
16.136David ROSS (Carnegie Caulfield)+21:55
17.134Evan HENLEY (Sunbury)+23:13
18.121Riley TERRENS (Brunswick)+24:12
19.137Paul INGLIS (Norwood)+34:36
20.119Joel POTTER (Penrith)+44:39
dnf130Declan GREGORY (Albury-Wodonga)
dnf132Pierce CONNOR (Blackburn)
dns127Shannon LAFFEY (Carnegie Caulfield)
  • Average speed of the winner: 27.1 km/h
  • Number of starters: 22
  • Riders abandoning the race: 2

Result: C Grade

1.186Darryn BENN (Blackburn)3h53:13
2.187Michael STRINGER (Blackburn)+2:21
3.207Jared MCCLINTOCK (St Kilda)+4:19
4.203Christopher PAPASTAVROS (St Kilda)+5:03
5.204Damien BOVALINO (Brunswick)+5:53
6.189Nicholas LIAU (St Kilda)+8:00
7.208Neill STANBURY (St Kilda)+10:26
8.185Chris MASON (St Kilda)+10:48
9.188Craig O’SULLIVAN (Blackburn)+11:00
10.193Paris POLLOCK (Hawthorn)+15:33
11.196Jesse WINDEBANK (St Kilda)+16:52
12.206Adrian WEBER (Hawthorn)+17:30
13.194Murray BUDIN (Carnegie Caulfield)+21:13
14.190Mitchell ALLEN (Sunbury)+23:46
15.200Nick MAHONEY (Brunswick)+23:46
16.192Brian DEVLIN (Blackburn)+25:25
17.201Luc DELANEY (Carnegie Caulfield)+27:59
18.197James HARRISSON (Hawthorn CC)+30:48
19.198Jon BLANK (Norwood)+43:45
20.195Ashley WATKINS (Hawthorn CC)+45:41
dnf202Tom LANCASHIRE (Coffs Harbour)
dns199James OGILVIE (Carnegie Caulfield)
dns205Zack MUSARSA (St Kilda)
  • Average speed of the winner: 26.5 km/h
  • Number of starters: 21
  • Riders abandoning the race: 1

Result: Women’s A Grade

1.76Lizzie Williams (Brunswick)3h57:08
2.80Tessa Fabry (Brunswick)+4:13
3.74Kristy Glover (Wellington)+15:04
4.70Shannon Malseed (Holden Women’s Cycling Team)+19:39
5.75Georgina Beech (St Kilda)+22:09
6.72Serene Lee (Holden Women’s Cycling Team)+24:32
7.79Carley McKay (St Kilda)+29:53
8.78Deborah RICHARDS (Hawthorn)+31:26
dnf71Brooke Anderson (Holden Women’s Cycling Team)
dnf77Victoria Luxton-Bain (Castlemaine)
  • Average speed of the winner: 26.1 km/h
  • Number of starters: 10
  • Riders abandoning the race: 2

Result: Women’s B Grade

1.155Rebecca STEPHENS (Brunswick)4h27:23
2.157Prita JOBLING-BAKER (Hawthorn)+8:36
3.156Katherine TAYLOR (St Kilda)+45:32
  • Average speed of the winner: 23.1 km/h
  • Number of starters: 3

Result: Women’s C Grade

1.210Samantha ABBOTT (Warragul)4h31:15
2.213Fiona MACMILLAN (MA Cycling)+11:30
3.211Justine BARROW (Coburg)+22:54
dnf212Katharine SCARLETT (Melbourne University)
dnf214Gemma ABERY (St Kilda)
  • Average speed of the winner: 22.8 km/h
  • Number of starters: 5
  • Riders abandoning the race: 2

Result: Masters A Grade

1.101Cameron CLAMP (Hawthorn)3h39:24
2.105Peter DENNIS (Warragul)+29
3.99Adam VERSTEEGE (Zoom Video Racing)+1:05
4.97Sam GIFFORD (Zoom Video Racing)+3:20
5.104Andrew BRYANT (Carnegie Caulfield)+3:57
6.103Per MOERK (St Kilda)+4:20
7.91Liam MCCRORY (Hampton Cycles Masters)+6:42
8.85Danny KAH (CharterMason Giant Masters Team)+7:46
9.102Bret STEISZKAL (Blackburn)+8:21
10.90Anthony WALLACE (Hampton Cycles Masters)+15:17
11.108Ashley HALL (Echuca/Moama)+21:24
12.89Troy THOMSON (Hampton Cycles Masters)+24:57
13.87Stuart CAMERON (CharterMason Giant Masters Team)+31:22
14.107Timothy STORER (Carnegie Caulfield)+36:12
15.100Dan ARBIB (Zoom Video Racing)+40:31
16.96Jason JAMES (Bicycle Superstore Masters Road Team)+46:21
17.98Chris SMITH (Zoom Video Racing)+48:41
18.106Luke JONES (Carnegie Caulfield)+1h01:03
19.94Justin DEELEY (Bicycle Superstore Masters Road Team)+1h04:46
20.92Errol BAXTER (Bicycle Superstore Masters Road Team)+1h12:47
dnf86Paul MASON (CharterMason Giant Masters Team)
dnf93Christopher SAVAGE (Bicycle Superstore Masters Road Team)
  • Average speed of the winner: 28.2 km/h
  • Number of starters: 22
  • Riders abandoning the race: 2

Result: Masters B Grade

1.168Steve GUY (Hawthorn)3h50:41
2.162Julien FLEURUS (Hawthorn)+59
3.177Leigh HAUXWELL (Warragul)+1:06
4.160Paul MAKEPEACE (Latrobe City)+4:51
5.163Paul MARTINICO (Southern Masters)+5:07
6.166Gabriel CAREY (St Kilda)+9:25
7.167Lynton ZAWADZKI (St Kilda)+12:20
8.174Colin AITKEN (Latrobe City)+13:57
9.165David De Pedro (Dirt Riders)+14:00
10.164Jay HEATHER (St Kilda)+15:58
11.161Benjamin CRAVEN (St Kilda)+16:19
12.175Justin GRAVETT (Latrobe City)+17:00
13.176Jason STRICKLAND (Latrobe City)+17:00
14.178Daryl BURNS (Geelong)+18:27
15.173Neale STURT (Carnegie Caulfield)+22:56
16.169Lucas RENIERIS (Hawthorn)+24:51
17.170Gareth MARTYN (Carnegie Caulfield)+25:41
18.171James TIMMER-ARENDS (Latrobe City)+32:18
19.172Jayman PRESTIDGE (Warragul)+1h13:11
dns179Adrian VANDENBERGH (Hawthorn)
  • Average speed of the winner: 26.8 km/h
  • Number of starters: 19

Result: Masters C Grade

1.224Andrew GRAY (Coburg)4h00:21
2.223Matthew IRONS (Melbourne University)+26
3.221Bruno RABL (St Kilda)+2:33
4.254Roland ELSDON (Latrobe City)+6:08
5.252Anthony IVES (Carnegie Caulfield)+7:34
6.259Nick COLLINS (Southern Masters)+7:56
7.236Rodney UPTON (Coburg)+10:26
8.220Frank NYHUIS (Blackburn)+11:42
9.253Glenn LANDERS (St Kilda)+11:54
10.231Julian DEL BEATO (Hawthorn)+12:41
11.242Julian MAYCOCK (Hawthorn)+14:03
12.260Blair FALAHEY (Alpine)+14:37
13.230John CLARKSON (Southern Masters)+15:05
14.249Max OSBORNE (St Kilda)+15:25
15.246Lynton WILLIAMS (Carnegie Caulfield)+16:15
16.225Wayne D’AGOSTINI (Sunbury)+17:20
17.233David WILLIAMS (Carnegie Caulfield)+21:48
18.229Chris ALSOP (Port Fairy)+23:23
19.247Craig WILKESON (Southern Masters)+25:49
20.251Alan MCCULLOCH (Warragul)+25:50
21.245Michal TRNKA (Team Mount Beauty)+26:00
22.228Mark BAILEY (Hawthorn)+27:48
23.257Douglas DEVEREUX (Alpine)+28:14
24.243Keith PARSONS (Southern Masters)+29:19
25.222Ross HENRY (Warragul)+30:30
26.235Geoffrey THOMSON (Warragul)+34:51
27.237Robert WADDELL (Warragul)+40:09
28.232Shane WAKKER (Warragul)+41:32
29.239Peter BAILEY (Warragul)+43:35
30.226Rob MONK (Warragul)+44:52
31.227Craig EASTWOOD (Blackburn)+53:42
32.240Greg CHINTOCK (St Kilda)+55:35
33.256Roger BELL (Warragul)+1h00:15
34.258Michael CONAN-DAVIES (Blackburn)+1h02:23
35.234Paul YEATMAN (Warragul)+1h04:26
36.250Vince PATTON (Southern Masters)+1h05:40
37.238Andrew JACKSON (Warragul)+1h06:25
38.248Graeme PATRICK (Warragul)+1h08:13
dnf244George TAMBASSIS (Warragul)
dns241Andrew COMER (Carnegie Caulfield)
dns255James HOLLAND (St Kilda)
  • Average speed of the winner: 25.7 km/h
  • Number of starters: 39
  • Riders abandoning the race: 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *