2014 National Capital Tour: Women’s Stage 3 Result

2014 National Capital Tour ? Stage 3 Results / Women

Stage 3: Lake Burley Griffin Road Race

Date: Sunday, September 21 Location: Kings Ave – Parkes Way – Adelaide Ave Distance: 79.4 km Chief Commissaire: William Walker Organiser: National Capital Tour

Stage 3 Result (Provisional)

rank no. rider (team) time/gap bonus
1. 35 Kimberley WELLS (SPS) 2h03:50 8
2. 23 Allison RICE (SZB) +0 4
3. 1 Ruth CORSET (HWC) +0 7
4. 11 Kristy GLOVER (BSS) +0 1
5. 21 Alexandria NICHOLLS (SZB) +0
6. 102 Tayla EVANS +4
7. 22 Emma VIOTTO (SZB) +4
8. 73 Gemma ANSELL (LSB) +4 3
9. 72 Josephine MELDGAARD (LSB) +4
10. 62 Elizabeth DOUEAL (BNG) +4
11. 81 Angela SMITH (KSS) +4
12. 31 Verita STEWART (SPS) +4
13. 71 Lucy BECHTEL (LSB) +4
14. 83 Kirsten HOWARD (KSS) +4
15. 93 Lynne CLARKE (CXB) +4
16. 91 Lucy BARKER (CXB) +4
17. 105 Danielle MCKINNIREY +4
18. 2 Ellen SKERRITT (HWC) +4
19. 4 Jessica PRATT (HWC) +4
20. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) +4 7
21. 3 Jenelle CROOKS (HWC) +4
22. 104 Michelle APOSTOLOU +4
23. 14 Jade COLLIGAN (BSS) +4
24. 13 Carley MCKAY (BSS) +9
25. 61 Justyna LUBKOWSKI (BNG) +9
26. 92 Belinda CHAMBERLAIN (CXB) +9
27. 5 Joanne TRALAGGAN (HWC) +9
28. 43 Lisa ANTILL (BRT) +9
29. 41 Rachel WARD (BRT) +9
30. 82 Hollee SIMONS (KSS) +9
31. 53 Jessica TOGHILL (TRH) +9 18
32. 52 Kate PERRY (TRH) +9
33. 24 Laura DARLINGTON (SZB) +9
34. 45 Alice WALLETT (BRT) +9
63 Georgina BEECH (BNG) +9 5
32 Cassandra DODD (SPS) +9
15 Lisa KEELING (BSS) +9
12 Brittany LINDORES (BSS) +9
51 Bridie O’DONNELL (TRH) +19 1
44 Bethany DUNNE (BRT) +26 1
  • Average speed of the winner: 38.5 km/h
  • Number of starters: 42

General Classification (PROVISIONAL After Stage 3)

rank no. rider (team) time/gap
1. 2 Ellen SKERRITT (HWC) 6h31:05
2. 1 Ruth CORSET (HWC) +3
3. 21 Alexandria NICHOLLS (SZB) +1:48
4. 71 Lucy BECHTEL (LSB) +2:45
5. 23 Allison RICE (SZB) +2:53
6. 3 Jenelle CROOKS (HWC) +3:11
7. 11 Kristy GLOVER (BSS) +3:56
8. 93 Lynne CLARKE (CXB) +4:26
9. 31 Verita STEWART (SPS) +5:23
10. 52 Kate PERRY (TRH) +5:27

National Zoo & Aquarium Sprint Classification (PROVISIONAL After Stage 3)

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 21 pt
2. 1 Ruth CORSET (HWC) 18
3. 35 Kimberley WELLS (SPS) 8
4. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) 7
5. 73 Gemma ANSELL (LSB) 6
6. 63 Georgina BEECH (BNG) 5
7. 31 Verita STEWART (SPS) 4
8. 2 Ellen SKERRITT (HWC) 3
9. 23 Allison RICE (SZB) 3
10. 21 Alexandria NICHOLLS (SZB) 2

Intermediate Sprints

Yarramundi Reach Lap 1

1. 73 Gemma ANSELL (LSB) 3 pt
2. 1 Ruth CORSET (HWC) 2
3. 44 Bethany DUNNE (BRT) 1

Federation Mall Lap 1

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 35 Kimberley WELLS (SPS) 2
3. 1 Ruth CORSET (HWC) 1

Yarramundi Reach Lap 2

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 63 Georgina BEECH (BNG) 2
3. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) 1

Federation Mall Lap 2

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) 2
3. 63 Georgina BEECH (BNG) 1

Yarramundi Reach Lap 3

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) 2
3. 63 Georgina BEECH (BNG) 1

Federation Mall Lap 3

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 34 Jasmine MCMILLAN (SPS) 2
3. 63 Georgina BEECH (BNG) 1

Yarramundi Reach Lap 4

1. 53 Jessica TOGHILL (TRH) 3 pt
2. 1 Ruth CORSET (HWC) 2
3. 51 Bridie O’DONNELL (TRH) 1

Federation Mall Lap 4 (Stage Finish)

1. 35 Kimberley WELLS (SPS) 5 pt
2. 23 Allison RICE (SZB) 3
3. 1 Ruth CORSET (HWC) 2
4. 11 Kristy GLOVER (BSS) 1

Siren Bar & Restaurant Mountains Classification (PROVISIONAL After Stage 3)

1. 1 Ruth CORSET (HWC) 18 pt
2. 71 Lucy BECHTEL (LSB) 9
3. 2 Ellen SKERRITT (HWC) 8
4. 21 Alexandria NICHOLLS (SZB) 4
5. 31 Verita STEWART (SPS) 2

Tiffen & Co Young Rider Classification (PROVISIONAL After Stage 3)

rank no. rider (team) time/gap
1. 2 Ellen SKERRITT (HWC) 6h31:05
2. 21 Alexandria NICHOLLS (SZB) +1:48
3. 23 Allison RICE (SZB) +2:53
4. 3 Jenelle CROOKS (HWC) +3:11
5. 102 Tayla EVANS +7:05
6. 4 Jessica PRATT (HWC) +12:48
7. 81 Angela SMITH (KSS) +24:39
8. 14 Jade COLLIGAN (BSS) +28:43
9. 105 Danielle MCKINNIREY +31:15
10. 82 Hollee SIMONS (KSS) +36:19

Stage Awards

Stage Aggressor

Teams Stage Result (Standings)

rank team time/gap
1. Suzuki Brumby’s (SZB) 6h11:34
2. Specialized Securitor (SPS) +4
3. Holden Women’s Cycling Team (HWC) +4
4. Lennock Skoda Boss (LSB) +8
5. Bicycle Superstore (BSS) +9
6. Kenny Spring Solicitors Cycling Team (KSS) +13
7. COX Blackshaw (CXB) +13
8. BikeBug-NextGen Racing (BNG) +18
9. Boss Racing Team (BRT) +23
10. Total Rush Hyster (TRH) +33

Teams General Classification (PROVISIONAL After Stage 3)

rank team time/gap
1. Holden Women’s Cycling Team (HWC) 19h37:06
2. Suzuki Brumby’s (SZB) +6:51
3. COX Blackshaw (CXB) +10:36
4. Bicycle Superstore (BSS) +12:34
5. Boss Racing Team (BRT) +17:44
6. Total Rush Hyster (TRH) +18:34
7. Specialized Securitor (SPS) +19:40
8. Lennock Skoda Boss (LSB) +25:54
9. BikeBug-NextGen Racing (BNG) +35:41
10. Kenny Spring Solicitors Cycling Team (KSS) +1h08:01

NRS Teams Aggregate (Standings)

1. Holden Women’s Cycling Team (HWC) 91 pt
2. Bicycle Superstore (BSS) 86
3. Suzuki Brumby’s (SZB) 84
4. Specialized Securitor (SPS) 66
5. Boss Racing Team (BRT) 38
6. Jayco/Apollo VIS Women’s Road Team (VIS) 34
7. Total Rush Hyster (TRH) 27
8. Arbitrage Racing Women’s Cycling Team (ARW) 19
9. BikeBug-NextGen Racing (BNG) 17
10. Building Champions Squad (BCS) 11
11. SASI Cycling Team (SAS) 10
12. Liv/giant-Shimano (LGS) 9
13. Nicheliving Hall Women’s Racing Team (HLW) 2

NRS Aggregate (Standings)

1. Ruth CORSET (HWC) 60 pt
2. Lizzie WILLIAMS (SPS) 37
3. Tessa FABRY (VIS) 35
4. Rebecca WIASAK (SZB) 31
5. Kendelle HODGES (VIS) 29
6. Ellen SKERRITT (HWC) 29
7. Ashlee ANKUDINOFF (SPS) 21
8. Jenelle CROOKS (HWC) 21
9. Rebecca HEATH (BSS) 21
10. Alexandria NICHOLLS (SZB) 19
11. Kristy GLOVER (BSS) 16
12. Felicity WARDLAW (BSS) 15
13. Anna-Leeza HULL 11
14. Alexandra MANLY 11
15. Bridie O’DONNELL (TRH) 11

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *