2014 Tour of Gippsland: Boolara South 2 CAT3 Result

Results from Stage 2 of the?2014 Tour of Gippsland. 2014 Lakes Oil Tour of Gippsland Stage 2: Leongatha to Yinnar

Provisional

  • Date: Thursday, September 4
  • Leongatha – Mirboo North – Yinnar
  • Distance: 115.1 km
  • Chief Commissaire: David Danson
  • Organiser: Cycling Australia


Stage 2

Race in Progress

Time/Gap Bonus
dns 81 Ryan Thomas (GPM)
  • Number of starters: 159

General Classification

Virtual Standings – Stage 2

Time/Gap
1. 5 Scott Law (ART) 4h46:07
2. 1 Brenton Jones (ART) +1
3. 12 Timothy ROE (BFL) +5
4. 28 Jacob Restall (CHM) +7
5. 11 Jesse Kerrison (BFL) +7
6. 33 Cameron Bayly (STR) +7
7. 32 Angus Tobin (STR) +7
8. 37 Patrick Bevin (STR) +8
9. 31 Stuart Smith (STR) +9
10. 61 Ryan Macanally (WCV) +9

Lakes Oil Sprint Classification

Virtual Standings – Stage 2

1. 5 Scott Law (ART) 5 pt
2. 1 Brenton Jones (ART) 5
3. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 4
4. 11 Jesse Kerrison (BFL) 3
5. 32 Angus Tobin (STR) 3
6. 213 Michael Jaeger (PST) 3
7. 28 Jacob Restall (CHM) 3
8. 37 Patrick Bevin (STR) 2
9. 31 Stuart Smith (STR) 2
10. 241 Mitchell MULHERN (LKO) 2

Intermediate Sprints

Dumbalk North

1. 32 Angus Tobin (STR) 3 pt
2. 37 Patrick Bevin (STR) 2
3. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 1

Boolara

1. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 3 pt
2. 241 Mitchell MULHERN (LKO) 2
3. 31 Stuart Smith (STR) 1

Subaru King of the Mountains Classification

Virtual Standings – Stage 2

1. 33 Cameron Bayly (STR) 17 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 12
3. 37 Patrick Bevin (STR) 7
4. 31 Stuart Smith (STR) 5
5. 1 Brenton Jones (ART) 5
6. 41 Patrick Shaw (SGR) 3
7. 2 Joseph Cooper (ART) 3
8. 27 Sam Crome (CHM) 3
9. 142 Chris Harper (SWC) 3
10. 234 Nathan Booth (PNX) 2

Hill Climbs

Limonite CAT2

1. 33 Cameron Bayly (STR) 7 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 5
3. 2 Joseph Cooper (ART) 3
4. 8 Ben Dyball (ART) 1

Boolara South 1 CAT3

1. 31 Stuart Smith (STR) 5 pt
2. 142 Chris Harper (SWC) 3
3. 234 Nathan Booth (PNX) 2

Boolara South 2 CAT3

1. 33 Cameron Bayly (STR) 5 pt

Oliver’s Young Rider Classification

Virtual Standings – Stage 2

Time/Gap
1. 28 Jacob Restall (CHM) 4h46:14
2. 11 Jesse Kerrison (BFL) +0
3. 71 Ryan Cavanagh (VIS) +2
4. 114 Nicholas Bien (PVT) +3
5. 112 Liam White (PVT) +3
6. 93 Chad Elliston (TSD) +3
7. 102 Nathan Bradshaw (SND) +3
8. 183 Harrison Munday (PIC) +3
9. 175 Alexander PORTER (SAS) +3
10. 48 Sam Welsford (SGR) +3

Stage Awards

Stage Aggressor

231 Craig Evers (PNX)

NRS Teams Aggregate

Virtual Standings

1. ART Avanti Racing Team 141 pt
2. BFL Team Budget Forklifts 104
3. CHM CharterMason Giant Racing 81
4. STR health.com.au-search2retain Cycling Team 63
5. SGR Satalyst Giant Racing Team 60
6. AWS African Wildlife Safaris Cycling Team 54
7. WCV Wormall Civil CCS 35
8. DPC Drapac Professional Cycling 27
9. VIS Jayco/John West/VIS 16
10. DSR Data#3 Symantec Racing Team 15
11. GPM GPM Sultz 15
12. DCM Bianchi DCM Arbitrage 9
13. SUV SUVelo Racing 9
14. TSD Team Scody Downunder 9
15. SND Subaru NSWIS Development Team 8
16. PVT Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team 7
17. PGN Team Polygon Australia 7
18. SKO St. George Merida 6
19. SWC Swiss Wellness Cycling Team 5
20. SEI Team Seight 5
21. SLB Subaru Albion NRS Development Team 4
22. SAS SASI Cycling Team 4
23. PIC Paradice INVESTMENT Cycling Team 4
24. ANP Anchor Point South Coast Cycling Team 3
25. CRT Cellarbrations Racing Team 3
26. PST Peloton Sports/Turramurra Cyclery Racing 2
27. CCW Croydon Cycleworks/Pick-a-Part 2
28. PNX Phoenix Cycling Collective 2
29. TDA Team Direct Asia 1
30. RKG Racing Kangaroos 1
31. DHR DH Racing 1
32. GDT GDT Racing 1
32. HCT Hall Cycle Training 1
32. MCJ Team NeilPryde-Mens Club in Japan 1
32. TSN Total Sports NeilPryde Team 1

NRS Aggregate

Virtual Standings

1. 1 Brenton Jones (ART) 54 pt
2. 2 Joseph Cooper (ART) 44
3. 11 Jesse Kerrison (BFL) 43
4. 12 Timothy ROE (BFL) 35
5. Jack Haig (ART) 34
6. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 29
7. 3 Mark O’BRIEN (ART) 22
8. Brodie Talbot (BFL) 18
9. Keagan Girdlestone (CHM) 17
10. Neil Van Der Ploeg (ART) 17
11. Wesley SULZBERGER (DPC) 13
12. Alistair Donohoe (STR) 13
13. 41 Patrick Shaw (SGR) 12
14. 5 Scott Law (ART) 12
15. 4 Mitchell Lovelock-Fay (ART) 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *