2014 Tour of Gippsland: Lap 20 Sprint Results

Results from Stage 3 of the 2014 Tour of Gippsland. 2014 Lakes Oil Tour of Gippsland Stage 3: Sale Criterium

Provisional
  • Date: Friday, September 5
  • Victoria Park Circuit
  • Distance: 36.0 km
  • Chief Commissaire: David Danson
  • Organiser: Cycling Australia


Stage 3

Race in Progress

  • Number of starters: 155

General Classification

Virtual Standings – Stage 3

Time/Gap
1. 5 Scott Law (ART) 5h21:22
2. 11 Jesse Kerrison (BFL) +2
3. 1 Brenton Jones (ART) +3
4. 12 Timothy ROE (BFL) +10
5. 37 Patrick Bevin (STR) +12
6. 28 Jacob Restall (CHM) +12
7. 32 Angus Tobin (STR) +12
8. 33 Cameron Bayly (STR) +12
9. 61 Ryan Macanally (WCV) +14
10. 41 Patrick Shaw (SGR) +14

Lakes Oil Sprint Classification

Virtual Standings – Stage 3

1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 8 pt
2. 5 Scott Law (ART) 8
3. 1 Brenton Jones (ART) 7
4. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 5
5. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 5
6. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 4
7. 32 Angus Tobin (STR) 3
8. 213 Michael Jaeger (PST) 3
9. 37 Patrick Bevin (STR) 3
10. 28 Jacob Restall (CHM) 3

Intermediate Sprints

Lap 10 Sprint

1. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 3 pt
2. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 2
3. 6 Taylor Gunman (ART) 1

Lap 20 Sprint

1. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 3 pt
2. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 2
3. 6 Taylor Gunman (ART) 1

Subaru King of the Mountains Classification

Virtual Standings – Stage 3

1. 33 Cameron Bayly (STR) 17 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 12
3. 37 Patrick Bevin (STR) 7
4. 31 Stuart Smith (STR) 5
5. 1 Brenton Jones (ART) 5
6. 41 Patrick Shaw (SGR) 3
7. 2 Joseph Cooper (ART) 3
8. 53 Rhys Gillett (AWS) 3
9. 27 Sam Crome (CHM) 3
10. 142 Chris Harper (SWC) 3

Oliver’s Young Rider Classification

Virtual Standings – Stage 3

Time/Gap
1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 5h21:24
2. 28 Jacob Restall (CHM) +10
3. 71 Ryan Cavanagh (VIS) +12
4. 102 Nathan Bradshaw (SND) +13
5. 183 Harrison Munday (PIC) +13
6. 112 Liam White (PVT) +13
7. 175 Alexander PORTER (SAS) +13
8. 103 Harrison CARTER (SND) +13
9. 101 Ayden Toovey (SND) +13
158 Jason Lowndes (SEI) +13

NRS Teams Aggregate

Virtual Standings

1. ART Avanti Racing Team 144 pt
2. BFL Team Budget Forklifts 105
3. CHM CharterMason Giant Racing 83
4. STR health.com.au-search2retain Cycling Team 63
5. SGR Satalyst Giant Racing Team 60
6. AWS African Wildlife Safaris Cycling Team 54
7. WCV Wormall Civil CCS 36
8. DPC Drapac Professional Cycling 27
9. VIS Jayco/John West/VIS 16
10. DSR Data#3 Symantec Racing Team 15
11. GPM GPM Sultz 15
12. DCM Bianchi DCM Arbitrage 9
13. SUV SUVelo Racing 9
14. TSD Team Scody Downunder 9
15. SND Subaru NSWIS Development Team 8
16. PVT Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team 7
17. PGN Team Polygon Australia 7
18. SKO St. George Merida 6
19. SWC Swiss Wellness Cycling Team 5
20. SEI Team Seight 5
21. SLB Subaru Albion NRS Development Team 4
22. SAS SASI Cycling Team 4
23. PIC Paradice Investment Cycling Team 4
24. ANP Anchor Point South Coast Cycling Team 3
25. CRT Cellarbrations Racing Team 3
26. PST Peloton Sports/Turramurra Cyclery Racing 2
27. CCW Croydon Cycleworks/Pick-a-Part 2
28. PNX Phoenix Cycling Collective 2
29. TDA Team Direct Asia 1
30. RKG Racing Kangaroos 1
31. DHR DH Racing 1
32. GDT GDT Racing 1
32. HCT Hall Cycle Training 1
32. MCJ Team NeilPryde-Mens Club in Japan 1
32. TSN Total Sports NeilPryde Team 1

NRS Aggregate

Virtual Standings

1. 1 Brenton Jones (ART) 55 pt
2. 11 Jesse Kerrison (BFL) 46
3. 2 Joseph Cooper (ART) 44
4. 12 Timothy ROE (BFL) 35
5. Jack Haig (ART) 34
6. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 29
7. 3 Mark O’BRIEN (ART) 22
8. Brodie Talbot (BFL) 18
9. Keagan Girdlestone (CHM) 17
10. Neil Van Der Ploeg (ART) 17
11. 5 Scott Law (ART) 14
12. Wesley SULZBERGER (DPC) 13
13. Alistair Donohoe (STR) 13
14. 41 Patrick Shaw (SGR) 12
15. 4 Mitchell Lovelock-Fay (ART) 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *