2014 Tour of Gippsland Stage 4: Hill Climbs Old Sale Road CAT1 Results

2014 Lakes Oil Tour of Gippsland Stage 4: Sale to Port Albert

Provisional
  • Date: Friday, September 5
  • Sale – Gormandale – Port Albert
  • Distance: 123.9 km
  • Chief Commissaire: David Danson
  • Organiser: Cycling Australia


Stage 4

Race in Progress

  • Number of starters: 155

General Classification

Virtual Standings – Stage 4

Time/Gap
1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 8h14:38
2. 5 Scott Law (ART) +4
3. 1 Brenton Jones (ART) +5
4. 12 Timothy ROE (BFL) +14
5. 176 Alexander EDMONDSON (SAS) +15
6. 51 Jeremy Cameron (AWS) +15
7. 32 Angus Tobin (STR) +15
8. 37 Patrick Bevin (STR) +16
9. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) +16
10. 28 Jacob Restall (CHM) +16

Lakes Oil Sprint Classification

Virtual Standings – Stage 4

1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 13 pt
2. 1 Brenton Jones (ART) 9
3. 5 Scott Law (ART) 8
4. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 6
5. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 5
6. 32 Angus Tobin (STR) 4
7. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 4
8. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3
9. 34 Oliver Kent-Spark (STR) 3
10. 213 Michael Jaeger (PST) 3

Intermediate Sprints

Rosedale

1. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3 pt
2. 101 Ayden Toovey (SND) 2
3. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 1

Woodside

1. 34 Oliver Kent-Spark (STR) 3 pt
2. 41 Patrick Shaw (SGR) 2
3. 101 Ayden Toovey (SND) 1

Subaru King of the Mountains Classification

Virtual Standings – Stage 4

1. 33 Cameron Bayly (STR) 17 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 12
3. 34 Oliver Kent-Spark (STR) 7
4. 37 Patrick Bevin (STR) 7
5. 31 Stuart Smith (STR) 5
6. 1 Brenton Jones (ART) 5
7. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 5
8. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3
9. 41 Patrick Shaw (SGR) 3
10. 2 Joseph Cooper (ART) 3

Hill Climbs

Old Sale Road CAT1

1. 34 Oliver Kent-Spark (STR) 7 pt
2. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 5
3. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3
4. 101 Ayden Toovey (SND) 1

Oliver’s Young Rider Classification

Virtual Standings – Stage 4

Time/Gap
1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 8h14:38
2. 28 Jacob Restall (CHM) +16
3. 101 Ayden Toovey (SND) +17
4. 71 Ryan Cavanagh (VIS) +18
5. 102 Nathan Bradshaw (SND) +19
6. 112 Liam White (PVT) +19
7. 158 Jason Lowndes (SEI) +19
8. 157 Zane Hunter (SEI) +19
9. 95 Ben Comfort (TSD) +19
10. 183 Harrison Munday (PIC) +31

NRS Teams Aggregate

Virtual Standings

1. ART Avanti Racing Team 146 pt
2. BFL Team Budget Forklifts 107
3. CHM CharterMason Giant Racing 83
4. STR health.com.au-search2retain Cycling Team 63
5. SGR Satalyst Giant Racing Team 60
6. AWS African Wildlife Safaris Cycling Team 54
7. WCV Wormall Civil CCS 39
8. DPC Drapac Professional Cycling 27
9. VIS Jayco/John West/VIS 16
10. DSR Data#3 Symantec Racing Team 15
11. GPM GPM Sultz 15
12. DCM Bianchi DCM Arbitrage 9
13. SUV SUVelo Racing 9
14. TSD Team Scody Downunder 9
15. SND Subaru NSWIS Development Team 8
16. PVT Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team 7
17. PGN Team Polygon Australia 7
18. SKO St. George Merida 6
19. SWC Swiss Wellness Cycling Team 5
20. SEI Team Seight 5
21. SLB Subaru Albion NRS Development Team 4
22. SAS SASI Cycling Team 4
23. PIC Paradice Investment Cycling Team 4
24. ANP Anchor Point South Coast Cycling Team 3
25. CRT Cellarbrations Racing Team 3
26. PST Peloton Sports/Turramurra Cyclery Racing 2
27. CCW Croydon Cycleworks/Pick-a-Part 2
28. PNX Phoenix Cycling Collective 2
29. TDA Team Direct Asia 1
30. RKG Racing Kangaroos 1
31. DHR DH Racing 1
32. GDT GDT Racing 1
32. HCT Hall Cycle Training 1
32. MCJ Team NeilPryde-Mens Club in Japan 1
32. TSN Total Sports NeilPryde Team 1

NRS Aggregate

Virtual Standings

1. 1 Brenton Jones (ART) 56 pt
2. 11 Jesse Kerrison (BFL) 49
3. 2 Joseph Cooper (ART) 44
4. 12 Timothy ROE (BFL) 35
5. Jack Haig (ART) 34
6. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 29
7. 3 Mark O’BRIEN (ART) 22
8. Brodie Talbot (BFL) 18
9. Keagan Girdlestone (CHM) 17
10. Neil Van Der Ploeg (ART) 17
11. 5 Scott Law (ART) 14
12. Wesley SULZBERGER (DPC) 13
13. Alistair Donohoe (STR) 13
14. 41 Patrick Shaw (SGR) 12
15. 4 Mitchell Lovelock-Fay (ART) 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *