2014 Tour of Gippsland Stage 4: Sprint 1 Results

2014 Lakes Oil Tour of Gippsland ? Stage 4 Results

Stage 4: Sale to Port Albert

Date: Friday, September 5 Location: Sale – Gormandale – Port Albert Distance: 123.9 km Chief Commissaire: David Danson Organiser: Cycling Australia

  • Number of starters: 155

General Classification (Virtual Standings – Stage 4)

rank no. rider (team) time/gap
1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 6h50:11
2. 5 Scott Law (ART) +4
3. 1 Brenton Jones (ART) +5
4. 12 Timothy ROE (BFL) +14
5. 176 Alexander EDMONDSON (SAS) +15
6. 32 Angus Tobin (STR) +15
7. 37 Patrick Bevin (STR) +16
8. 28 Jacob Restall (CHM) +16
9. 51 Jeremy Cameron (AWS) +16
10. 33 Cameron Bayly (STR) +16

Lakes Oil Sprint Classification (Virtual Standings – Stage 4)

1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 13 pt
2. 1 Brenton Jones (ART) 9
3. 5 Scott Law (ART) 8
4. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 6
5. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 5
6. 32 Angus Tobin (STR) 4
7. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 4
8. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3
9. 213 Michael Jaeger (PST) 3
10. 176 Alexander EDMONDSON (SAS) 3

Intermediate Sprints

Rosedale ?

1. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3 pt
2. 101 Ayden Toovey (SND) 2
3. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 1

Subaru King of the Mountains Classification (Virtual Standings – Stage 4)

1. 33 Cameron Bayly (STR) 17 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 12
3. 37 Patrick Bevin (STR) 7
4. 31 Stuart Smith (STR) 5
5. 1 Brenton Jones (ART) 5
6. 41 Patrick Shaw (SGR) 3
7. 2 Joseph Cooper (ART) 3
8. 53 Rhys Gillett (AWS) 3
9. 27 Sam Crome (CHM) 3
10. 142 Chris Harper (SWC) 3

Oliver’s Young Rider Classification (Virtual Standings – Stage 4)

rank no. rider (team) time/gap
1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 6h50:11
2. 28 Jacob Restall (CHM) +16
3. 101 Ayden Toovey (SND) +17
4. 71 Ryan Cavanagh (VIS) +18
5. 102 Nathan Bradshaw (SND) +19
6. 112 Liam White (PVT) +19
7. 158 Jason Lowndes (SEI) +19
8. 157 Zane Hunter (SEI) +19
9. 95 Ben Comfort (TSD) +19
10. 183 Harrison Munday (PIC) +31

NRS Teams Aggregate (Virtual Standings)

1. Avanti Racing Team (ART) 146 pt
2. Team Budget Forklifts (BFL) 107
3. CharterMason Giant Racing (CHM) 83
4. health.com.au-search2retain Cycling Team (STR) 63
5. Satalyst Giant Racing Team (SGR) 60
6. African Wildlife Safaris Cycling Team (AWS) 54
7. Wormall Civil CCS (WCV) 39
8. Drapac Professional Cycling (DPC) 27
9. Jayco/John West/VIS (VIS) 16
10. Data#3 Symantec Racing Team (DSR) 15
11. GPM Sultz (GPM) 15
12. Bianchi DCM Arbitrage (DCM) 9
13. SUVelo Racing (SUV) 9
14. Team Scody Downunder (TSD) 9
15. Subaru NSWIS Development Team (SND) 8
16. Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team (PVT) 7
17. Team Polygon Australia (PGN) 7
18. St. George Merida (SKO) 6
19. Swiss Wellness Cycling Team (SWC) 5
20. Team Seight (SEI) 5
21. Subaru Albion NRS Development Team (SLB) 4
22. SASI Cycling Team (SAS) 4
23. Paradice Investment Cycling Team (PIC) 4
24. Anchor Point South Coast Cycling Team (ANP) 3
25. Cellarbrations Racing Team (CRT) 3
26. Peloton Sports/Turramurra Cyclery Racing (PST) 2
27. Croydon Cycleworks/Pick-a-Part (CCW) 2
28. Phoenix Cycling Collective (PNX) 2
29. Team Direct Asia (TDA) 1
30. Racing Kangaroos (RKG) 1
31. DH Racing (DHR) 1
32. GDT Racing (GDT) 1
32. Hall Cycle Training (HCT) 1
32. Team NeilPryde-Mens Club in Japan (MCJ) 1
32. Total Sports NeilPryde Team (TSN) 1

NRS Aggregate (Virtual Standings)

1. Brenton Jones (ART) 56 pt
2. Jesse Kerrison (BFL) 49
3. Joseph Cooper (ART) 44
4. Timothy ROE (BFL) 35
5. Jack Haig (ART) 34
6. Raphael FREINSTEIN (CHM) 29
7. Mark O’BRIEN (ART) 22
8. Brodie Talbot (BFL) 18
9. Keagan Girdlestone (CHM) 17
10. Neil Van Der Ploeg (ART) 17
11. Scott Law (ART) 14
12. Wesley SULZBERGER (DPC) 13
13. Alistair Donohoe (STR) 13
14. Patrick Shaw (SGR) 12
15. Mitchell Lovelock-Fay (ART) 10
 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *