2014 Tour of Gippsland Stage 6: Lap 10 Sprint Results

2014 Lakes Oil Tour of Gippsland Stage 6: Traralgon Criterium

Provisional
  • Date: Sunday, September 7
  • Osborne Park Circuit
  • Distance: 45.0 km
  • Chief Commissaire: David Danson
  • Organiser: Cycling Australia


Stage 6

Race in Progress

Time/Gap Bonus
dns 7 Matthew Clark (ART)
dns 66 Guy Kalma (WCV)
dns 72 Jordan Stannus (VIS)
dns 102 Nathan Bradshaw (SND)
  • Number of starters: 138

General Classification

Virtual Standings –

Time/Gap
1. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 10h56:23
2. 12 Timothy ROE (BFL) +2
3. 2 Joseph Cooper (ART) +3
4. 33 Cameron Bayly (STR) +7
5. 101 Ayden Toovey (SND) +13
6. 41 Patrick Shaw (SGR) +14
7. 62 Jayden Copp (WCV) +15
8. 63 Dylan Pierre-Humbert (WCV) +15
9. 4 Mitchell Lovelock-Fay (ART) +15
10. 53 Rhys Gillett (AWS) +15

Lakes Oil Sprint Classification

Virtual Standings –

1. 11 Jesse Kerrison (BFL) 13 pt
2. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 13
3. 1 Brenton Jones (ART) 13
4. 5 Scott Law (ART) 11
5. 37 Patrick Bevin (STR) 6
6. 2 Joseph Cooper (ART) 5
7. 166 Darcy ELLERM-NORTON (SLB) 5
8. 32 Angus Tobin (STR) 4
9. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 4
10. 51 Jeremy Cameron (AWS) 3

Intermediate Sprints

Lap 10 Sprint

1. 142 Chris Harper (SWC) 3 pt
2. 15 Myron Simpson (BFL) 2
3. 31 Stuart Smith (STR) 1

Subaru King of the Mountains Classification

Virtual Standings –

1. 33 Cameron Bayly (STR) 25 pt
2. 12 Timothy ROE (BFL) 19
3. 37 Patrick Bevin (STR) 14
4. 34 Oliver Kent-Spark (STR) 7
5. 2 Joseph Cooper (ART) 6
6. 31 Stuart Smith (STR) 5
7. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 5
8. 1 Brenton Jones (ART) 5
9. 71 Ryan Cavanagh (VIS) 5
10. 41 Patrick Shaw (SGR) 3

Oliver’s Young Rider Classification

Virtual Standings –

Time/Gap
1. 101 Ayden Toovey (SND) 10h56:36
2. 121 Oliver Martin (PGN) +14
3. 11 Jesse Kerrison (BFL) +21
4. 28 Jacob Restall (CHM) +37
5. 71 Ryan Cavanagh (VIS) +39
6. 112 Liam White (PVT) +40
7. 157 Zane Hunter (SEI) +40
8. 158 Jason Lowndes (SEI) +40
9. 95 Ben Comfort (TSD) +40
10. 103 Harrison CARTER (SND) +52

NRS Teams Aggregate

Virtual Standings

1. ART Avanti Racing Team 153 pt
2. BFL Team Budget Forklifts 107
3. CHM CharterMason Giant Racing 84
4. SGR Satalyst Giant Racing Team 63
5. STR health.com.au-search2retain Cycling Team 63
6. AWS African Wildlife Safaris Cycling Team 54
7. WCV Wormall Civil CCS 42
8. DPC Drapac Professional Cycling 27
9. VIS Jayco/John West/VIS 16
10. DSR Data#3 Symantec Racing Team 15
11. GPM GPM Sultz 15
12. DCM Bianchi DCM Arbitrage 9
13. SUV SUVelo Racing 9
14. TSD Team Scody Downunder 9
15. SND Subaru NSWIS Development Team 8
16. PVT Pat’s Veg-Thereabouts Racing Team 7
17. PGN Team Polygon Australia 7
18. SKO St. George Merida 6
19. SWC Swiss Wellness Cycling Team 5
20. SEI Team Seight 5
21. SLB Subaru Albion NRS Development Team 4
22. SAS SASI Cycling Team 4
23. PIC Paradice Investment Cycling Team 4
24. ANP Anchor Point South Coast Cycling Team 3
25. CRT Cellarbrations Racing Team 3
26. PST Peloton Sports/Turramurra Cyclery Racing 2
27. CCW Croydon Cycleworks/Pick-a-Part 2
28. PNX Phoenix Cycling Collective 2
29. TDA Team Direct Asia 1
30. RKG Racing Kangaroos 1
31. DHR DH Racing 1
32. GDT GDT Racing 1
32. HCT Hall Cycle Training 1
32. MCJ Team NeilPryde-Mens Club in Japan 1
32. TSN Total Sports NeilPryde Team 1

NRS Aggregate

Virtual Standings

1. 1 Brenton Jones (ART) 56 pt
2. 11 Jesse Kerrison (BFL) 49
3. 2 Joseph Cooper (ART) 47
4. 12 Timothy ROE (BFL) 37
5. Jack Haig (ART) 34
6. 21 Raphael FREINSTEIN (CHM) 32
7. 3 Mark O’BRIEN (ART) 22
8. Brodie Talbot (BFL) 18
9. Keagan Girdlestone (CHM) 17
10. Neil Van Der Ploeg (ART) 17
11. 5 Scott Law (ART) 14
12. Wesley SULZBERGER (DPC) 13
13. Alistair Donohoe (STR) 13
14. 41 Patrick Shaw (SGR) 12
15. 4 Mitchell Lovelock-Fay (ART) 10

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *