2014 Tour of the Goldfields Stage 2: Team Time Trial Results

2014 Tour of the Goldfields Stage 2: Teams Time Trial

Teams Time Trial Result
Time Gap
1. HWC Holden Women’s Cycling Team 28:06.2
2. VIS Jayco/Apollo VIS Women’s Road Team 28:42.0 +36
3. BSS Bicycle Superstore 29:00.8 +54
4. SZB Suzuki Brumby’s 29:22.8 +1:16
5. ARW Arbitrage Racing Women’s Cycling Team 29:36.7 +1:30
6. TRH Total Rush Hyster 30:12.5 +2:06
7. BRT Boss Racing Team 30:18.0 +2:12
8. BCS Building Champions Squad 30:52.0 +2:46
9. LSB Lennock Skoda Boss 31:19.6 +3:13
10. BAL Ballarat Regional Tourism 31:55.8 +3:49
11. IRI Independent Racking 31:58.5 +3:52
12. BNG BikeBug-NextGen Racing 32:05.9 +3:59
13. HCA Heath.com.au-IRIA 32:30.8 +4:24
14. SPS Specialized Securitor 36:03.9 +7:57

Stage 2 Result

Time Gap
1. 4 Shannon Malseed (HWC) 28:06.2
2. 1 Ruth Corset (HWC) 28:06.2 +0
3. 3 Jenelle Crooks (HWC) 28:06.2 +0
4. 2 Ellen Skerritt (HWC) 28:06.2 +0
5. 51 Georgia Baker (VIS) 28:42.0 +36
6. 52 Jessica Mundy (VIS) 28:42.0 +36
7. 54 Louisa LOBIGS (VIS) 28:42.0 +36
8. 21 Kristy Glover (BSS) 29:00.8 +54
9. 23 Crystal Wemyss (BSS) 29:00.8 +54
10. 22 Felicity Wardlaw (BSS) 29:00.8 +54
11. 24 Lisa Keeling (BSS) 29:00.8 +54
12. 5 Miranda Griffiths (HWC) 29:20.8 +1:14
13. 12 Emma Viotto (SZB) 29:22.8 +1:16
14. 11 Rebecca Wiasak (SZB) 29:22.8 +1:16
15. 15 Ailie McDonald (SZB) 29:22.8 +1:16
16. 71 Rebecca Mackey (ARW) 29:36.7 +1:30
17. 72 Amanda Nabi (ARW) 29:36.7 +1:30
18. 75 Christina LADYMAN (ARW) 29:36.7 +1:30
19. 25 Carley McKay (BSS) 29:59.4 +1:53
20. 61 Bridie O’DONNELL (TRH) 30:12.5 +2:06
21. 63 Emma SCOTT (TRH) 30:12.5 +2:06
22. 62 Sharlotte LUCAS (TRH) 30:12.5 +2:06
23. 44 Bethany DUNNE (BRT) 30:18.0 +2:12
24. 43 Davina Summers (BRT) 30:18.0 +2:12
25. 41 Rachel Ward (BRT) 30:18.0 +2:12
26. 91 Tayla Evans (BCS) 30:52.0 +2:46
27. 94 Nikolina ORLIC (BCS) 30:52.0 +2:46
28. 92 Minda Murray (BCS) 30:52.0 +2:46
29. 93 Veronica MICICH (BCS) 30:52.0 +2:46
30. 45 Alice Wallett (BRT) 31:01.7 +2:55
31. 53 Chloe McConville (VIS) 31:07.5 +3:01
32. 101 Ruby Livingstone (LSB) 31:19.6 +3:13
33. 104 Laurelea MOSS (LSB) 31:19.6 +3:13
34. 103 Philippa HENTY (LSB) 31:19.6 +3:13
35. 42 Lucy BECHTEL (BRT) 31:20.2 +3:14
36. 74 Shannon Sherwin (ARW) 31:31.1 +3:25
37. 73 Jessica HUSTON (ARW) 31:39.0 +3:33
38. 131 Elizabeth Doueal (BAL) 31:55.8 +3:49
39. 135 Jade Colligan (BAL) 31:55.8 +3:49
40. 132 Serene Lee (BAL) 31:55.8 +3:49
41. 144 Grace Phang (IRI) 31:58.5 +3:52
42. 141 Kathryn WOOLSTON (IRI) 31:58.5 +3:52
43. 145 Stacey HOCKING (IRI) 31:58.5 +3:52
44. 84 Joanne HOGAN (BNG) 32:05.9 +3:59
45. 81 Justyna Lubkowski (BNG) 32:05.9 +3:59
46. 82 Georgina Beech (BNG) 32:05.9 +3:59
47. 112 Claire MICHEL (HCA) 32:30.8 +4:24
48. 113 Margeaux THOMPSON (HCA) 32:30.8 +4:24
49. 111 Sophie WESTON (HCA) 32:30.8 +4:24
50. 14 Laura DARLINGTON (SZB) 32:48.5 +4:42
51. 13 Natalie REDMOND (SZB) 32:48.5 +4:42
52. 134 Victoria Luxton-Bain (BAL) 33:25.1 +5:19
53. 85 Sarah KNIGHTS (BNG) 33:43.3 +5:37
54. 143 Elizabeth HALL (IRI) 33:47.1 +5:41
55. 64 Kelly Bartlett (TRH) 33:56.9 +5:50
56. 114 Emily CUST (HCA) 34:12.2 +6:06
57. 102 Belinda CHAMBERLAIN (LSB) 34:27.4 +6:21
58. 83 Prudence Rothwell (BNG) 34:53.3 +6:47
59. 33 Kimberley Wells (SPS) 36:03.9 +7:57
60. 32 Sophie Mackay (SPS) 36:03.9 +7:57
61. 35 Claire Trembath (SPS) 36:03.9 +7:57
62. 133 Jessica LANE (BAL) 36:04.3 +7:58
63. 34 Verita Stewart (SPS) 38:45.2 +10:39
  • Average speed of the winner: 42.7 km/h
  • Number of starters: 63

General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. 1 Ruth Corset (HWC) 1h33:59
2. 3 Jenelle Crooks (HWC) +11
3. 2 Ellen Skerritt (HWC) +11
4. 4 Shannon Malseed (HWC) +11
5. 52 Jessica Mundy (VIS) +44
6. 51 Georgia Baker (VIS) +47
7. 54 Louisa LOBIGS (VIS) +47
8. 21 Kristy Glover (BSS) +1:05
9. 23 Crystal Wemyss (BSS) +1:05
10. 24 Lisa Keeling (BSS) +1:05
11. 22 Felicity Wardlaw (BSS) +1:05
12. 12 Emma Viotto (SZB) +1:23
13. 11 Rebecca Wiasak (SZB) +1:25
14. 5 Miranda Griffiths (HWC) +1:25
15. 15 Ailie McDonald (SZB) +1:38
16. 71 Rebecca Mackey (ARW) +1:41
17. 72 Amanda Nabi (ARW) +1:41
18. 75 Christina LADYMAN (ARW) +1:41
19. 25 Carley McKay (BSS) +2:04
20. 62 Sharlotte LUCAS (TRH) +2:17
21. 61 Bridie O’DONNELL (TRH) +2:17
22. 43 Davina Summers (BRT) +2:21
23. 44 Bethany DUNNE (BRT) +2:23
24. 63 Emma SCOTT (TRH) +2:32
25. 41 Rachel Ward (BRT) +2:34
26. 91 Tayla Evans (BCS) +2:57
27. 92 Minda Murray (BCS) +2:57
28. 94 Nikolina ORLIC (BCS) +2:57
29. 53 Chloe McConville (VIS) +3:04
30. 104 Laurelea MOSS (LSB) +3:21
31. 101 Ruby Livingstone (LSB) +3:24
32. 42 Lucy BECHTEL (BRT) +3:36
33. 73 Jessica HUSTON (ARW) +3:44
34. 132 Serene Lee (BAL) +4:00
35. 141 Kathryn WOOLSTON (IRI) +4:03
36. 84 Joanne HOGAN (BNG) +4:10
37. 113 Margeaux THOMPSON (HCA) +4:35
38. 14 Laura DARLINGTON (SZB) +4:53
39. 13 Natalie REDMOND (SZB) +4:53
40. 111 Sophie WESTON (HCA) +5:01
41. 93 Veronica MICICH (BCS) +6:15
42. 45 Alice Wallett (BRT) +6:24
43. 64 Kelly Bartlett (TRH) +6:50
44. 74 Shannon Sherwin (ARW) +6:54
45. 134 Victoria Luxton-Bain (BAL) +7:07
46. 144 Grace Phang (IRI) +7:21
47. 81 Justyna Lubkowski (BNG) +7:31
48. 33 Kimberley Wells (SPS) +7:58
49. 32 Sophie Mackay (SPS) +8:08
50. 133 Jessica LANE (BAL) +8:09
51. 103 Philippa HENTY (LSB) +8:21
52. 135 Jade Colligan (BAL) +8:57
53. 145 Stacey HOCKING (IRI) +9:00
54. 82 Georgina Beech (BNG) +9:07
55. 35 Claire Trembath (SPS) +9:15
56. 112 Claire MICHEL (HCA) +9:32
57. 83 Prudence Rothwell (BNG) +10:16
58. 131 Elizabeth Doueal (BAL) +10:36
59. 85 Sarah KNIGHTS (BNG) +10:45
60. 143 Elizabeth HALL (IRI) +10:49
61. 34 Verita Stewart (SPS) +10:50
62. 114 Emily CUST (HCA) +11:14
63. 102 Belinda CHAMBERLAIN (LSB) +11:29

Sprint Classification

After Stage 2

1. 52 Jessica Mundy (VIS) 3 pt
2. 104 Laurelea MOSS (LSB) 3
3. 1 Ruth Corset (HWC) 3
4. 53 Chloe McConville (VIS) 2
5. 11 Rebecca Wiasak (SZB) 1

Teams General Classification

After Stage 2

Time/Gap
1. HWC Holden Women’s Cycling Team 4h42:30
2. VIS Jayco/Apollo VIS Women’s Road Team +1:48
3. BSS Bicycle Superstore +2:42
4. SZB Suzuki Brumby’s +3:48
5. ARW Arbitrage Racing Women’s Cycling Team +4:30
6. TRH Total Rush Hyster +6:33
7. BRT Boss Racing Team +6:47
8. BCS Building Champions Squad +8:18
9. BAL Ballarat Regional Tourism +13:04
10. LSB Lennock Skoda Boss +14:36
11. HCA Heath.com.au-IRIA +18:35
12. BNG BikeBug-NextGen Racing +18:36
13. IRI Independent Racking +19:51
14. SPS Specialized Securitor +23:51

NRS Teams Aggregate

Standings after 2014 Tour of the Goldfields Stage 2

1. HWC Holden Women’s Cycling Team 116 pt
2. SZB Suzuki Brumby’s 99
3. BSS Bicycle Superstore 97
4. SPS Specialized Securitor 73
5. BRT Boss Racing Team 45
6. VIS Jayco/Apollo VIS Women’s Road Team 38
7. TRH Total Rush Hyster 32
8. ARW Arbitrage Racing Women’s Cycling Team 20
9. BNG BikeBug-NextGen Racing 20
10. BCS Building Champions Squad 12
11. SAS SASI Cycling Team 10
12. LGS Liv/giant-Shimano 9
13. HLW Nicheliving Hall Women’s Racing Team 2

NRS Aggregate

Standings after 2014 Tour of the Goldfields Stage 2

1. 1 Ruth Corset (HWC) 76 pt
2. 2 Ellen Skerritt (HWC) 44
3. Lizzie Williams (SPS) 37
4. Tessa Fabry (VIS) 35
5. 11 Rebecca Wiasak (SZB) 31
6. Kendelle Hodges (VIS) 29
7. Alexandria NICHOLLS (SZB) 27
8. 3 Jenelle Crooks (HWC) 27
9. Ashlee Ankudinoff (SPS) 21
10. Rebecca Heath (BSS) 21
11. 21 Kristy Glover (BSS) 19
12. 22 Felicity Wardlaw (BSS) 15
13. Allison Rice (SZB) 15
14. Anna-Leeza HULL 11
15. Alexandra MANLY 11

Stage 3 Convoy

1 HWC Holden Women’s Cycling Team
2 VIS Jayco/Apollo VIS Women’s Road Team
3 BSS Bicycle Superstore
4 SZB Suzuki Brumby’s
5 ARW Arbitrage Racing Women’s Cycling Team
6 TRH Total Rush Hyster
7 BRT Boss Racing Team
8 BCS Building Champions Squad
9 LSB Lennock Skoda Boss
10 BAL Ballarat Regional Tourism
11 IRI Independent Racking
12 BNG BikeBug-NextGen Racing
13 HCA Heath.com.au-IRIA
14 SPS Specialized Securitor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *