2015 Cycling Australia Road National Championships: U23 Men?s Road Race Full Results

2015 Cycling Australia Road National Championships: U23 Men?s Road Race Full Results

[wpbanners id=”4″]

Result

1. 303 Miles Scotson (SA) 3h22:57
2. 305 Alex Edmondson (SA) +36
3. 312 Alistair Donohoe (VIC) +36
4. 338 Ryan Cavanagh (QLD) +36
5. 408 Nicholas SCHULTZ (QLD) +36
6. 313 Daniel Fitter (QLD) +36
7. 399 Freddy Ovett (VIC) +36
8. 304 Jack Haig (VIC) +36
9. 301 Robert POWER (WA) +36
10. 307 Jack Beckinsale (NSW) +36
11. 343 Mitchell Cooper (VIC) +36
12. 318 Angus Lyons (VIC) +36
13. 311 Jai Hindley (WA) +36
14. 401 Luke Parker (VIC) +1:08
15. 302 Harry Carpenter (SA) +1:08
16. 319 Jackson Mawby (WA) +1:08
17. 325 Nicholas Bien (VIC) +1:08
18. 349 Jay Dutton (NSW) +1:08
19. 419 Ryan Thomas (NSW) +1:08
20. 323 Harrison BAILEY (NSW) +1:08
21. 368 Tom Kaesler (SA) +1:08
22. 374 Jake Klajnblat (VIC) +1:08
23. 320 Mathew ROSS (VIC) +1:08
24. 306 Oscar Stevenson (VIC) +1:08
25. 335 Jeremy Cameron (VIC) +1:28
26. 332 Ben BRADLEY (TAS) +1:28
27. 417 George Tansley (SA) +1:58
28. 315 David Edwards (QLD) +3:26
29. 354 Justin Gassner (SA) +3:26
30. 393 Cyrus Monk (VIC) +3:26
31. 388 Nicholas MATTOCK (WA) +3:26
32. 344 Alistair Crameri (VIC) +3:26
33. 416 Dylan Sunderland (NSW) +3:26
34. 411 Matthew SLEE (QLD) +3:26
35. 422 Ayden Toovey (NSW) +3:26
36. 317 Chris Hamilton (VIC) +3:26
37. 433 Sam Crome (VIC) +3:26
38. 356 Nicholas GRAHAM-DAWSON (WA) +6:44
39. 345 Jack CUMMINGS (VIC) +6:44
40. 309 Ben O’CONNOR (WA) +7:12
41. 370 Nicholas Katsonis (VIC) +7:42
42. 363 Samuel Hill (NSW) +8:58
43. 377 Jacob LANGHAM (TAS) +9:16
44. 371 Mark Kelly (VIC) +9:16
45. 350 Paul EDELSTEIN (NSW) +9:16
46. 394 Drew MOREY (VIC) +9:16
47. 429 Harrison WILES (NSW) +9:16
48. 400 James PANE (VIC) +9:16
49. 346 James Cummings (VIC) +9:16
50. 386 Oliver Martin (TAS) +9:16
51. 367 Zane Hunter (VIC) +9:16
dnf 308 Shaun O’CALLAGHAN (VIC)
dnf 310 Callum Scotson (SA)
dnf 316 Lachlan GLASSPOOL (SA)
dnf 322 Taylor ANSTEE (VIC)
dnf 324 Declan Baker (NSW)
dnf 327 Anthony BOGIATZIS (ACT)
dnf 328 Nathan Booth (ACT)
dnf 329 Stefan BOS (VIC)
dnf 330 Scott Bowden (TAS)
dnf 331 Aidan BOWE (VIC)
dnf 333 Simon BURCHELL (VIC)
dnf 334 Camden Bush (VIC)
dnf 336 Ben Carman (QLD)
dnf 337 Harrison CARTER (NSW)
dnf 339 Carsten CHAPMAN (NSW)
dnf 340 Tom Chapman (SA)
dnf 341 Alexander CLEMENTS (TAS)
dnf 342 Ben Comfort (ACT)
dnf 347 Wilbur DERHAM (VIC)
dnf 348 Peter DUNLOP (QLD)
dnf 351 Gerald EVANS (TAS)
dnf 352 Jesse Ewart (NSW)
dnf 353 David Fumpson (SA)
dnf 355 Scott GIGANTE (VIC)
dnf 357 Benjamin GREEN (NSW)
dnf 358 Laurent GROOM (NSW)
dnf 359 Alex Grunke (QLD)
dnf 360 Chris Harper (SA)
dnf 361 Bradley HEFFERNAN (NSW)
dnf 362 Joseph HIGGINSON (SA)
dnf 364 Zander HITCHCOCK (VIC)
dnf 365 Lachlan Holliday (VIC)
dnf 369 Guy Kalma (WA)
dnf 372 Ryan KENNEDY (SA)
dnf 373 Jesse Kerrison (QLD)
dnf 375 Samuel LANE (VIC)
dnf 376 Matthew Lane (VIC)
dnf 378 Jack LAVIS (ACT)
dnf 379 Jason LEA (VIC)
dnf 380 Dylan Lindsey (VIC)
dnf 381 Adam LLOYD (NSW)
dnf 382 Wade Longworth (WA)
dnf 383 Jason Lowndes (VIC)
dnf 384 Dave MANTON (NSW)
dnf 385 Ben MARSHALL (ACT)
dnf 387 Leslie MASTERS (QLD)
dnf 389 Robert MCCARTHY (SA)
dnf 390 Nathan Mclaren (VIC)
dnf 391 Charly MCMILLAN (VIC)
dnf 392 Karl MICHELIN-BEARD (ACT)
dnf 395 Conor Murtagh (VIC)
dnf 396 Harrison MUSGRAVE (TAS)
dnf 397 Dylan Newbery (QLD)
dnf 402 Alexander PORTER (SA)
dnf 403 Aden REYNOLDS (NSW)
dnf 404 Michael Rice (ACT)
dnf 405 Reece Robinson (NSW)
dnf 406 Todd Satchell (VIC)
dnf 407 Daniel SCHEINER (NSW)
dnf 409 Timothy SELLAR (WA)
dnf 410 Patrick Sharpe (NSW)
dnf 412 Jordan Stannus (VIC)
dnf 413 Jonathan Stephens (SA)
dnf 414 Michael STRINGER (VIC)
dnf 415 Jake STUART (NSW)
dnf 418 Riley TERRENS (VIC)
dnf 420 Scott THOMPSON (NSW)
dnf 421 Kyle Thompson (VIC)
dnf 423 Ned VOLK (VIC)
dnf 424 Alexander WALKER (SA)
dnf 425 Tristan WARD (NSW)
dnf 427 Liam White (VIC)
dnf 428 Sean Whitfield (ACT)
dnf 430 Luke Williams (NSW)
dnf 431 Darcy Woolley (VIC)
dnf 432 Theodore Yates (WA)
dnf 434 Toby Orchard (NSW)
dns 321 William ANDERSSON (NSW)
dns 426 Connor WHITE (NSW)
  • Race time: 3h22:57
  • Average speed of the winner: 39.2 km/h
  • Number of starters: 128
  • Riders abandoning the race: 77

Jayco Sprint Competition

Final Result

1. 303 Miles Scotson (SA) 3 pt
2. 417 George Tansley (SA) 3
3. 305 Alexander EDMONDSON (SA) 2
4. 315 David Edwards (QLD) 2
5. 363 Samuel Hill (NSW) 2
6. 312 Alistair Donohoe (VIC) 1
dnf 379 Jason LEA (VIC) 3
dnf 310 Callum Scotson (SA) 1
dnf 402 Alexander PORTER (SA) 1

Intermediate Sprints

Lap 3 Sprint

1. 379 Jason LEA (VIC) 3 pt
2. 363 Samuel Hill (NSW) 2
3. 310 Callum Scotson (SA) 1

Lap 8 Sprint

1. 417 George Tansley (SA) 3 pt
2. 315 David Edwards (QLD) 2
3. 402 Alexander PORTER (SA) 1

Lap 13 Sprint (Race Finish)

1. 303 Miles Scotson (SA) 3 pt
2. 305 Alexander EDMONDSON (SA) 2
3. 312 Alistair Donohoe (VIC) 1

Subaru Mountain Competition

Final Result

1. 363 Samuel Hill (NSW) 16 pt
2. 313 Daniel Fitter (QLD) 14
3. 303 Miles Scotson (SA) 12
4. 417 George Tansley (SA) 4
5. 315 David Edwards (QLD) 4
6. 388 Nicholas MATTOCK (WA) 2
7. 309 Ben O’CONNOR (WA) 2
8. 399 Freddy Ovett (VIC) 1
9. 419 Ryan Thomas (NSW) 1
dnf 310 Callum Scotson (SA) 6
dnf 379 Jason LEA (VIC) 6
dnf 330 Scott Bowden (TAS) 3
dnf 383 Jason Lowndes (VIC) 1

Hill Climbs

Lap 2 Climb

1. 330 Scott Bowden (TAS) 3 pt
2. 388 Nicholas MATTOCK (WA) 2
3. 419 Ryan Thomas (NSW) 1

Lap 3 Climb

1. 379 Jason LEA (VIC) 3 pt
2. 310 Callum Scotson (SA) 2
3. 363 Samuel Hill (NSW) 1

Lap 4 Climb

1. 310 Callum Scotson (SA) 3 pt
2. 313 Daniel Fitter (QLD) 2
3. 363 Samuel Hill (NSW) 1

Lap 5 Climb

1. 379 Jason LEA (VIC) 3 pt
2. 363 Samuel Hill (NSW) 2
3. 383 Jason Lowndes (VIC) 1

Lap 6 Climb

1. 363 Samuel Hill (NSW) 3 pt
2. 303 Miles Scotson (SA) 2
3. 417 George Tansley (SA) 1

Lap 7 Climb

1. 363 Samuel Hill (NSW) 3 pt
2. 309 Ben O’CONNOR (WA) 2
3. 310 Callum Scotson (SA) 1

Lap 8 Climb

1. 363 Samuel Hill (NSW) 3 pt
2. 313 Daniel Fitter (QLD) 2
3. 315 David Edwards (QLD) 1

Lap 9 Climb

1. 363 Samuel Hill (NSW) 3 pt
2. 315 David Edwards (QLD) 2
3. 303 Miles Scotson (SA) 1

Lap 10 Climb

1. 313 Daniel Fitter (QLD) 3 pt
2. 417 George Tansley (SA) 2
3. 303 Miles Scotson (SA) 1

Lap 11 Climb

1. 313 Daniel Fitter (QLD) 3 pt
2. 303 Miles Scotson (SA) 2
3. 417 George Tansley (SA) 1

Lap 12 Climb

1. 303 Miles Scotson (SA) 3 pt
2. 313 Daniel Fitter (QLD) 2
3. 315 David Edwards (QLD) 1

Lap 13 Climb

1. 303 Miles Scotson (SA) 3 pt
2. 313 Daniel Fitter (QLD) 2
3. 399 Freddy Ovett (VIC) 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *