2015 Mitchelton Bay Cycling Classic: Elite Men Stage 1 Results

2015 Mitchelton Bay Cycling Classic: Elite Men Stage 1 Results

[wpbanners id=”4″]

Elite Men Stage 1

Race in Progress

Time/Gap
1. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 1h00:51
2. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) +1
90 Mark WILLIAMS (Data #3 Symantec Racing) 58:45
43 Angus Morton (Chain Reaction) +0
42 Lachlan MORTON (Chain Reaction) +0
8 Steele VON HOFF (Avanti Racing) +3
14 Chris Hamilton (Avanti Racing) +8
83 Richard KLUGE (Total Rush Hyster) +12
45 Ian BIBBY (Chain Reaction) +2:07
81 Luke Parker (Total Rush Hyster) +2:07
84 Jonathan Cantwell (Swift Carbon Melbourne Cycling League) +2:07
91 Ryan Thomas (Data #3 Symantec Racing) +2:07
77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) +2:07
49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) +2:07
29 Kristian HOUSE (JLT Condor p/b Mavic) +2:07
58 Alder MARTZ (health.com.au-search2retain) +2:07
18 Aaron GATE (NZ National Team) +2:07
10 Neil Van Der Ploeg (Avanti Racing) +2:07
92 James MOWATT (Data #3 Symantec Racing) +2:07
dnf 9 Anthony Giacoppo (Avanti Racing)
dnf 11 Aaron Donnelly (Avanti Racing)
dnf 12 Patrick Shaw (Avanti Racing)
dnf 16 Pieter BULLING (NZ National Team)
dnf 17 Alex FRAME (NZ National Team)
dnf 19 Cameron Karwowski (NZ National Team)
dnf 20 Marc RYAN (NZ National Team)
dnf 22 Samuel WITMITZ (Team Budget Forklifts)
dnf 23 Luke Davison (Team Budget Forklifts)
dnf 25 Josh Berry (Team Budget Forklifts)
dnf 30 Felix ENGLISH (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 31 Harry TANFIELD (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 32 Mike CUMMING (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 33 Tom MOSES (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 34 Ed LAVERACK (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 35 Matthew SLEE (AMR Renault Racing)
dnf 36 Dylan Sunderland (AMR Renault Racing)
dnf 37 Aaron WATTS (AMR Renault Racing)
dnf 38 Callan Douglas (AMR Renault Racing)
dnf 39 Cameron FRASER (AMR Renault Racing)
dnf 40 Russell Menzies (AMR Renault Racing)
dnf 41 Jesse Kerrison (Chain Reaction)
dnf 44 Lawrence CARPENTER (Chain Reaction)
dnf 46 Kyle Thompson (Chain Reaction)
dnf 47 Joshua Taylor (CharterMason Giant Racing)
dnf 48 Jake Magee (CharterMason Giant Racing)
dnf 50 Ryan Macanally (CharterMason Giant Racing)
dnf 51 Paul van der Ploeg (CharterMason Giant Racing)
dnf 52 Sam Crome (CharterMason Giant Racing)
dnf 57 Stuart Shaw (health.com.au-search2retain)
dnf 59 Michael Rice (health.com.au-search2retain)
dnf 60 Angus Tobin (health.com.au-search2retain)
dnf 61 Tim Guy (health.com.au-search2retain)
dnf 62 Sam DOBBS (health.com.au-search2retain)
dnf 63 Jason Lowndes (Team Seight)
dnf 64 Jordan Stannus (Team Seight)
dnf 65 Zane Hunter (Team Seight)
dnf 66 Lachlan Holliday (Team Seight)
dnf 68 Liam MAGENNIS (Team Seight)
dnf 69 Evan HULL (Team Seight)
dnf 70 Jarryd Jones (Wormall CCS)
dnf 72 Matthew Lane (Wormall CCS)
dnf 73 Dane Frey (Wormall CCS)
dnf 74 Russell Gill (Wormall CCS)
dnf 75 Dylan Pierre-Humbert (Wormall CCS)
dnf 78 David Kelly (Total Rush Hyster)
dnf 80 James Cummings (Total Rush Hyster)
dnf 85 Chris WINN (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 86 Cameron CLAMP (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 87 Chris STACK (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 88 Morgan Smith (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 93 Tyler Spurrell (Data #3 Symantec Racing)
dnf 94 Scott THOMAS (Data #3 Symantec Racing)
dnf 95 Ben Carman (Data #3 Symantec Racing)
dnf 96 George Tansley (SASI)
dnf 97 Robert MCCARTHY (SASI)
dnf 98 Tom Kaesler (SASI)
dnf 105 Alexander Smyth (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dns 2 Cameron MEYER (Orica GreenEDGE)
dns 5 Mitchell DOCKER (Orica GreenEDGE)
dns 6 Damien HOWSON (Orica GreenEDGE)
dns 24 Tommy Nankervis (Team Budget Forklifts)
dns 71 Samuel LANE (Wormall CCS)
dns 99 Harry Carpenter (SASI)
  • Number of starters: 80
  • Riders abandoning the race: 58

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 81 Luke Parker (Total Rush Hyster) 3 pt
2. 91 Ryan Thomas (Data #3 Symantec Racing) 2
3. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 1

Intermediate Sprint 2

1. 10 Neil Van Der Ploeg (Avanti Racing) 3 pt
2. 4 Michael HEPBURN (Orica GreenEDGE) 2
3. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 1

Intermediate Sprint 3

1. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 3 pt
2. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 2
3. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) 1

General Classification

Virtual Standings – Stage 1

1. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 12 pt
2. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 10

Sprint Ace Competition

Virtual Standings – Stage 1

1. 1 Caleb Ewan (Orica GreenEDGE) 4 pt
2. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 3
3. 10 Neil Van Der Ploeg (Avanti Racing) 3
3. 81 Luke Parker (Total Rush Hyster) 3
5. 4 Michael HEPBURN (Orica GreenEDGE) 2
5. 91 Ryan Thomas (Data #3 Symantec Racing) 2
7. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *