2015 Mitchelton Bay Cycling Classic: Teams Support Race Stage 3 Results

2015 Mitchelton Bay Cycling Classic: Teams Support Race Stage 3 Results

[wpbanners id=”4″]


Support Men Stage 3 Result

Provisional

Time/Gap
1. 22 Mathew ROSS (VIS/Jayco/John West/Apollo) 45:56
2. 23 Angus Lyons (VIS/Jayco/John West/Apollo) +0
3. 39 Joe MOSES (JLT Condor p/b Mavic) +15
4. 14 James Butler (Giant Hampton) +28
5. 45 Lauchlan STEWART +49
6. 36 Luke MELLOR (JLT Condor p/b Mavic) +52
7. 17 Christopher Aitken (Paradice Investments) +52
8. 28 Matthias KIERNAN (Physiohealth) +52
9. 104 Rowan Dever +52
10. 75 Adam VERSTEEGE +52
11. 38 Dante CARPENTER (JLT Condor p/b Mavic) +1:00
12. 55 Adam LLOYD +1:53
13. 56 Todd Satchell +1:53
dnf 1 Ewyn CARTER (Park Trent Properties)
dnf 2 Patrick BURT (Park Trent Properties)
dnf 3 Ryan COTTRELL (Park Trent Properties)
dnf 4 Nicholas WHITE (Park Trent Properties)
dnf 5 Camden Bush (Park Trent Properties)
dnf 6 Pierce CONNOR (Kelly Cycling Coaching)
dnf 7 Maccie CARTER (Kelly Cycling Coaching)
dnf 8 Adam PAYKEL-SAMUEL (Kelly Cycling Coaching)
dnf 9 Lachlan CLARKE (Kelly Cycling Coaching)
dnf 10 Jayden COOPER (Kelly Cycling Coaching)
dnf 11 Roeland SUYS (Giant Hampton)
dnf 12 Mitchell ALLEN (Giant Hampton)
dnf 13 Lewis RATTRAY (Giant Hampton)
dnf 15 Mathew GRAY (Giant Hampton)
dnf 16 Dane Crawford (Paradice Investments)
dnf 18 Ben MARSHALL (Paradice Investments)
dnf 19 Matthew Warner-Smith (Paradice Investments)
dnf 20 Carsten CHAPMAN (Paradice Investments)
dnf 21 James HENRY (Paradice Investments)
dnf 24 James TICKNER (VIS/Jayco/John West/Apollo)
dnf 25 Ryan SCHILT (VIS/Jayco/John West/Apollo)
dnf 26 Thomas MCDONALD (VIS/Jayco/John West/Apollo)
dnf 29 Aaron ROSS (Physiohealth)
dnf 30 Ashleigh KEY (Physiohealth)
dnf 31 Christopher FULLER (Physiohealth)
dnf 34 Mitchell DEDMAN (Physiohealth)
dnf 37 David MCCARTHY (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 41 Andrew PICKERING
dnf 42 Adrian COPELAND
dnf 43 Jarrod MORONI
dnf 44 Julian JACOBS
dnf 46 Benjamin ANDREWS (Park Trent Properties)
dnf 47 Jack BELL
dnf 48 Ethan BERENDS
dnf 49 Trey FREEMAN
dnf 50 Indiana MICHEL
dnf 51 Dylan THOMPSON (Kelly Cycling Coaching)
dnf 52 Taylor ANSTEE
dnf 53 Stefan BOS
dnf 54 Jason LEA
dnf 57 Lee BURCHELL
dnf 58 Grant WEBSTER
dnf 59 Mark FERGUSON
dnf 60 Kenneth BALLHAUSE
dnf 61 Christopher DALAMAGAS
dnf 62 Dale WOONTON
dnf 63 David MCLEAN
dnf 65 James Love
dnf 66 Samuel BARNDEN
dnf 67 Nathan BURRELL
dnf 70 Allan Satchell
dnf 71 Kelland OBRIEN
dnf 72 Nicholas SIMPSON
dnf 73 Matthew HEATH
dnf 74 Mark Kelly
dnf 81 Thomas VERLEYS-DONK
dnf 82 Ryan ALLEN
dnf 83 Kristian MEADE
dnf 84 Tim SAYER
dnf 92 Luke AGGETT
dnf 93 Jacob SUTHERLAND
dnf 94 Darryn BENN
dnf 96 Aaron MOFFATT
dns 35 Christopher KENNETT (Physiohealth)
  • Number of starters: 76
  • Riders abandoning the race: 63

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 14 James Butler (Giant Hampton) 3 pt
2. 39 Joe MOSES (JLT Condor p/b Mavic) 2
3. 60 Kenneth BALLHAUSE 1

Intermediate Sprint 2

1. 23 Angus Lyons (VIS/Jayco/John West/Apollo) 3 pt
2. 14 James Butler (Giant Hampton) 2
3. 22 Mathew ROSS (VIS/Jayco/John West/Apollo) 1

General Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. 22 Mathew ROSS (VIS/Jayco/John West/Apollo) 32 pt
2. 14 James Butler (Giant Hampton) 25
3. 23 Angus Lyons (VIS/Jayco/John West/Apollo) 20
4. 39 Joe MOSES (JLT Condor p/b Mavic) 15
5. 45 Lauchlan STEWART 13
6. 36 Luke MELLOR (JLT Condor p/b Mavic) 10
7. 65 James Love 10
8. 80 Shaun O’CALLAGHAN 8
9. 75 Adam VERSTEEGE 6
10. 68 Aidan BOWE 6

Teams Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. VIS/Jayco/John West/Apollo 52 pt
2. JLT Condor p/b Mavic 27
3. Giant Hampton 25
4. Paradice Investments 5
5. Physiohealth 4
6. Park Trent Properties 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *