2016 Mitchelton Bay Cycling Classic: Support Men Stage 3 Results

2016 Mitchelton Bay Cycling Classic: Support Men Stage 3 Results

Support Men Stage 3 Result

Time/Gap
1.6Kelland O’BRIEN (St Kilda)44:01
2.26Darcy WOOLLEY (Port Fairy)+0
3.2Stephen WILLIAMS (Great Britain)+0
4.40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)+0
5.19Michael HALE (Carnegie Caulfield)+0
6.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)+3
7.50Dylan MCKENNA (Castlemaine)+1:28
8.28Jordan STANNUS (Carnegie Caulfield)+1:28
9.7Godfrey SLATTERY (Blackburn)+1:28
10.5Riley HART (Brunswick)+1:28
11.44Lauchlan STEWART (Ararat & District)+1:32
12.31Thomas JONES (Carnegie Caulfield)+1:32
13.3Thomas MCDONALD (Wangaratta)+1:32
14.64Allan SATCHELL (Stawell-Great Western)+1:32
15.45Alastair CHRISTIE-JOHNSTON (Hawthorn)+1:39
16.56Tim CANNY (Ballarat / Sebastopol)+1:39
17.9Todd SATCHELL (Stawell-Great Western)+1:39
dnf1Shannon JOHNSON (St Kilda)
dnf10Samuel O’DEA (Bendigo & District)
dnf13Julian THOMSON (Bendigo & District)
dnf15Ned VOLK (Bendigo & District)
dnf16Dominik DUDKIEWICZ (Footscray)
dnf17Nicholas SIMPSON (Castlemaine)
dnf18Jack FRENCH (Hawthorn)
dnf21Zak SUNDERLAND (Inverell Cycle N Tri)
dnf24Liam PINO (Brunswick)
dnf27Sebastian PRESLEY (St Kilda)
dnf29Liam HILL (Carnegie Caulfield)
dnf33Josh ABBEY (Hawthorn)
dnf34Adrian D’ALFONSO (Brunswick)
dnf36Ashleigh KEY (Ballarat / Sebastopol)
dnf38Hamish WEBBER (St Kilda)
dnf41Callum PEARCE (Norwood)
dnf43Stefan BOS (Geelong)
dnf47Jack EDWARDS (Coburg)
dnf49Matthias KIERNAN (Brunswick)
dnf51Ross GORDON (Carnegie Caulfield)
dnf52Clay DURBRIDGE (St Kilda)
dnf57Nathan BURRELL (Bendigo & District)
dnf63Jarrod MORONI (Bendigo & District)
dnf65Joshua GUNDRY (Bendigo & District)
dnf66Kenneth BALLHAUSE (St Kilda)
dnf68Chris STACK (Norwood)
dnf69Ewyn CARTER (St Kilda)
dnf89Ben THOMPSON
  • Number of starters: 45
  • Riders abandoning the race: 28

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1.26Darcy WOOLLEY (Port Fairy)3pt
2.19Michael HALE (Carnegie Caulfield)2
3.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)1

Intermediate Sprint 2

1.40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)3pt
2.19Michael HALE (Carnegie Caulfield)2
3.6Kelland O’BRIEN (St Kilda)1

General Classification

After Stage 3

1.26Darcy WOOLLEY (Port Fairy)29pt
2.6Kelland O’BRIEN (St Kilda)23
3.1Shannon JOHNSON (St Kilda)19
4.40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)17
5.16Dominik DUDKIEWICZ (Footscray)14
6.28Jordan STANNUS (Carnegie Caulfield)13
7.2Stephen WILLIAMS (Great Britain)12
8.44Lauchlan STEWART (Ararat & District)8
9.63Jarrod MORONI (Bendigo & District)8
10.19Michael HALE (Carnegie Caulfield)6
11.9Todd SATCHELL (Stawell-Great Western)6
12.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)5
13.50Dylan MCKENNA (Castlemaine)4
14.20Kyle THOMPSON (Carnegie Caulfield)3
15.7Godfrey SLATTERY (Blackburn)2
16.69Ewyn CARTER (St Kilda)2
17.5Riley HART (Brunswick)1
18.3Thomas MCDONALD (Wangaratta)1
19.30Isaac BUCKELL (Bendigo & District)1