2016 Mitchelton Bay Cycling Classic: Support Men Stage 4 Results

2016 Mitchelton Bay Cycling Classic: Support Men Stage 4 Results

Time/Gap
1.1Shannon JOHNSON (St Kilda)44:40
2.6Kelland O’BRIEN (St Kilda)+0
3.9Todd SATCHELL (Stawell-Great Western)+2
4.51Ross GORDON (Carnegie Caulfield)+2
5.2Stephen WILLIAMS (Great Britain)+4
6.62Dale WOONTON (Carnegie Caulfield)+4
7.49Matthias KIERNAN (Brunswick)+4
8.7Godfrey SLATTERY (Blackburn)+4
9.42Matthew MCKIMM (St Kilda)+4
10.31Thomas JONES (Carnegie Caulfield)+4
11.3Thomas MCDONALD (Wangaratta)+4
12.27Sebastian PRESLEY (St Kilda)+9
13.53Taylor ANSTEE (Bendigo & District)+11
14.36Ashleigh KEY (Ballarat / Sebastopol)+11
15.64Allan SATCHELL (Stawell-Great Western)+11
16.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)+13
17.34Adrian D’ALFONSO (Brunswick)+13
18.66Kenneth BALLHAUSE (St Kilda)+1:03
19.50Dylan MCKENNA (Castlemaine)+1:15
20.69Ewyn CARTER (St Kilda)+1:45
21.5Riley HART (Brunswick)+2:13
dnf11Lewis FULCHER (Melbourne Cycling League)
dnf13Julian THOMSON (Bendigo & District)
dnf14Nick MIFSUD (Brunswick)
dnf17Nicholas SIMPSON (Castlemaine)
dnf25Andrew KILLINGSWORTH (Carnegie Caulfield)
dnf26Darcy WOOLLEY (Port Fairy)
dnf28Jordan STANNUS (Carnegie Caulfield)
dnf30Isaac BUCKELL (Bendigo & District)
dnf33Josh ABBEY (Hawthorn)
dnf35Peter DUNLOP (Moreton Bay)
dnf38Hamish WEBBER (St Kilda)
dnf40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)
dnf41Callum PEARCE (Norwood)
dnf43Stefan BOS (Geelong)
dnf46Adam PAYKEL-SAMUEL (Carnegie Caulfield)
dnf47Jack EDWARDS (Coburg)
dnf48Lee LINDSAY (Southern Masters)
dnf52Clay DURBRIDGE (St Kilda)
dnf54Lachlan CLARKE (Carnegie Caulfield)
dnf55Patrick BRETT (Warragul)
dnf57Nathan BURRELL (Bendigo & District)
dnf58Harrison BAKER (Launceston City)
dnf59Haydn GREEN (Carnegie Caulfield)
dnf60Lucas MIRTSIOS (St Kilda)
dnf61James FOLLACCHIO (Brunswick)
dnf63Jarrod MORONI (Bendigo & District)
dnf65Joshua GUNDRY (Bendigo & District)
dnf89Ben THOMPSON
  • Number of starters: 49
  • Riders abandoning the race: 28

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1.28Jordan STANNUS (Carnegie Caulfield)3pt
2.64Allan SATCHELL (Stawell-Great Western)2
3.66Kenneth BALLHAUSE (St Kilda)1

Intermediate Sprint 2

1.40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)3pt
2.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)2
3.64Allan SATCHELL (Stawell-Great Western)1

General Classification

Final Result

1.6Kelland O’BRIEN (St Kilda)33pt
2.1Shannon JOHNSON (St Kilda)31
3.26Darcy WOOLLEY (Port Fairy)29
4.2Stephen WILLIAMS (Great Britain)18
5.40Jeremy MCINNES (Ballarat / Sebastopol)17
6.9Todd SATCHELL (Stawell-Great Western)14
7.16Dominik DUDKIEWICZ (Footscray)14
8.28Jordan STANNUS (Carnegie Caulfield)13
9.44Lauchlan STEWART (Ararat & District)8
9.63Jarrod MORONI (Bendigo & District)8
11.51Ross GORDON (Carnegie Caulfield)7
12.19Michael HALE (Carnegie Caulfield)6
13.62Dale WOONTON (Carnegie Caulfield)5
14.7Godfrey SLATTERY (Blackburn)5
15.12Tasman NANKERVIS (Bendigo & District)5
16.49Matthias KIERNAN (Brunswick)4
17.50Dylan MCKENNA (Castlemaine)4
18.20Kyle THOMPSON (Carnegie Caulfield)3
19.42Matthew MCKIMM (St Kilda)2
20.69Ewyn CARTER (St Kilda)2
21.31Thomas JONES (Carnegie Caulfield)1
22.3Thomas MCDONALD (Wangaratta)1
23.5Riley HART (Brunswick)1
24.30Isaac BUCKELL (Bendigo & District)1